E3TAM Destek
Her konuda soru, görüş ve önerilerinizi bize iletebilirsiniz.
Görsel Hata Ayırma / Cam Endüstrisi

Bir cam ev eşyası ya da gıda kabı (örneğin cam su bardağı ya da şarap kadehi ya da dondurma kabı vb)  üzerindeki insan sağlığını tehdit edebilecek üretim hataları, kırık, çatlak gibi, üretim kusurları ya da estetik açıdan olumsuzluk yaratabilecek optik ya da kozmetik kusurlar, özellikle satış sonrasında müşteri memnuniyeti temelinde kalite imajının düşmesi ya da hukuksal risk ya da imalatta performans düşüklüğü paralelinde yüksek fire gibi olumsuz durumlar oluşturabilir. Cam bardak ya da gıda kabı ya da genel olarak Cam sofra ürünleri üreticileri ürün kalitesini ve üretim sürecini %100 denetlemek için bu tip akıllı ve esnek otomasyon sistemlerini tercih etmek zorundadırlar. Bu amaçtan yola çıkan AR&GE ekibimiz uzun bir Ar - Ge sürecinin sonucunda “ Optik Kalite Kontrol Sistemi (O2KS) “ tasarımını başarmışlardır.
 

Cam ev eşyası ve özellikle cam gıda kabı üretiminde kalite kontrol amaçlı kullanılmak üzere tasarlanan sistemimiz,  akıllı, esneklik gibi önemli fonksiyon özelliği yanında güçlü ve özgün yazılım alt yapısı ile kolay kullanım, kullanıcıya göre değiştirilebilme ve her üretime tam otomatik uyum sağlayabilme kriterlerine sahip kullanıcı dostu arayüz tasarımına sahiptir.

 Sistem ayrıca akıllı karar verme yeteneği sayesinde neredeyse her tip farklı ürüne tam uyumla kontrol sağlayabilmektedir. Zor ortam koşullarında çalışabilme doğrultusunda tasarlanan bu sistem, geliştirilebilir donanım alt yapısı sayesinde birbirinden çok farklı özelliklerde ürünlerin kontrolüne de imkân tanır. Ürünler sistem tarafından otomatik olarak tanımlanır ve tarama bölgeleri işaretlenir. Kullanıcı sistem üzerinde gerektiğinde sadece ince ayarlar yapar. Öncelikle kritik hatalı ürün kaçırmamak temelinde kurulan alt yapı bu ince ayarlar sayesinde üreticinin inisiyatifine bağlı yoruma açık hataların da filtrelenmesini sağlayan özellik taşımaktadır. Bu sayede üretimde performans düşüklüğü olumsuzluğu da en aza indirilebilmektedir. Yazılım esnekliği sisteme farklı modüllerin eklenmesine imkân sağlanmaktadır. Bu sayede Uzaktan erişim ve izleme, gibi seçenekler hata analizinde sınıflama, bölgelendirme vb üreticinin sıkça kullandığı fonksiyonlar dvereye girebilmektedir. Uzun süren tecrübeler neticesinde oluşturulan yazılım alt yapısı, güncel teknolojiler ve yeni istekler çerçevesinde geliştirilmeye açık olan esnek yapıdadır.
 

   Sistemin genel özellikleri:

 1. İnsan gözü hassaslığında akıllı analiz
 2.  Esnek kontrol fonksiyonları
 3.  Fizlksel limitler ölçeğinde her türlü cam ev eşyası üretimine hızlı ayar adaptasyonu
 4.  Kontrol edilen ürüne ait bilgileri saklama, sınıflandırma,
 5.  Bölgesel kontrol
 6.  Maksimum güvenlik
 7.  Yüksek tekrarlanabilirlik
 8.  Yüksek ölçüm hassasiyeti
 9.  Yüksek verim
 10.  Yüksek üretim hızında ( 2-4 ürün / sn) hatasız kontrol

   

Sistemin çalışma prensibi:

Yazılım alt yapısı, kamera önüne gelen bardağın pozisyonunu algılar.
Sistem bu anda algılanan ürünün geometrik şeklini otomatik olarak tespit eder. (Sistem farklı geometrik şekillere ve ölçülere sahip bardakların sisteme öğretilmesine gerek kalmadan geometrisini otomatik olarak algılar. Böylece birçok farklı bardak tipi için sistem otomatik olarak kendini ayarlamakta ve optimize etmektedir.) Operatör, gerekli görürse analiz amacıyla kolay kullanılabilen dokunmatik ara yüz ekranında bu bölgelerde gerekli parametre değişikliklerini yapar.

Üretilen her tip cam ev eşyası ürünlerinin optik özellikleri her bardak için farklılık gösterir. Özellikle ana parametrelerden biri olan parlaklık seviyesi üretilen bardaklar için oldukça değişken olan optik bileşendir. Geliştirilen algoritma sayesinde bu değişkenlikten bağımsız olarak her bardak için parlaklık seviyesi dinamik olarak düzeltilir. Bu sayede bardak yüzeyindeki hatalar algoritma tarafından kolaylıkla tespit edilebilir hale gelir.

Gelişmiş eşik seviyesi ayarları ile hatalar geometrik şekil ve yüzey alanı özellikleri baz alınarak analiz edilir. Böylece algoritma tarafından tespit edilen hatalar anlamlı ya da anlamsız (toz vb) olarak ayrılabilir. Bu durum fabrika üretim performansında ciddi olumlu değişim yaratır.

 

Kolay kullanım:

Sistemde kullanım kolaylığı özellikle ön planda düşünülmüştür. Tek bir dokunmatik ekran ve kullanıcı dostu arayüz sayesinde bütün fonksiyon parametrelerinin tek bir dokunuşla ve hızlıca kontrolü imkân dâhilindedir.